Od těchto čtyřech pilířů se odvíjí nejen vaše zdraví, ale i vaše nálada, energie, produktivita, kvalita života, váš vzhled a v neposlední řadě taky vaše vztahy. Zdraví ovlivňuje všechny oblasti v životě, je to ten základní stavební kámen pro vše ostatní.
Tady jsou čtyři nejdůležitější pilíře vašeho zdraví, které jsem pojmenoval jako JSPS.
Jídlo je energie, kterou vkládáme do našeho těla. Není to jen to pevné, ale patří tam mimo jiné i další skupenství, jako jsou tekutiny a plyny (kouř, ovzduší atd.)
Hodně lidí žije v přesvědčení, že je důležité pouze o tom, CO (tedy kalorie, makro a mirkonutrienty) nebo KOLIK (množství) toho konzumujeme.
Zapomínají (často to ale vůbec nevědí) hlavně na to nejdůležitější – tedy na náš cirkadiánní rytmus, tedy to KDY konzumujeme.
Ano, ten nejdůležitější předpoklad pro zdravou stravu a dlouhodobě zdravé tělo není ani tak kolik a co konzumujeme, ale hlavně KDY, tedy čas konzumace.
Naše tělo není uzpůsobeno konzumovat potravu (a už vůbec ne určitý druh potravy, který narušuje cirkadiánní rytmus více, než jiný druh jídla – např. kofein) 24 hodin denně.
Je potřeba porozumět tomu, že naši předci nemohli jíst ani lovit za tmy. Naše tělo a vnitřní orgány se tomu za miliony let přizpůsobili a začaly být aktivní pouze v dobu, kdy to bylo potřeba, tedy pouze, pokud bylo Slunce na obloze.
S příchodem industrializace a hlavně žárovky se uměle začal prodlužovat den a lidé začaly konzumovat i po západu Slunce, na což jejich těla prostě nebyly uzpůsobeny a díky tomu raketově za poslední desetiletí vzrostl počet civilizačních onemocnění u kterých „neznáme příčinu“.
Ale my ji už dávno známe – je to nerespektování přírodních zákonů.
Když budeme konzumovat potravu v dobu, kdy naše tělo na to není připravené a kdy se má věnovat regeneraci organismu, opravě poničených buněk a organel, boji s patogeny a „čištění“ těla, tak nejenom, že si s tím orgány nebudou vědět poradit, tak to uloží do tuků, ale postupem času se tělo začne „zanášet“ a vznikne civilizační onemocnění.
Respektujte proto váš cirkadiánní rytmus těla a načasování potravin jak během dne, tak během celého roku.
2. Pilíř krásně navazuje na ten první. Pravdou je, že prospíme 1/3 našeho života a tato 1/3 zásadně ovlivní kvalitu ostatních 2/3. Kvalita vašeho spánku bez debat určuje kvalitu vašeho života.
Spánek je ten evolučně nejstarší, nejmoudřejší a nejsilnější mechanismus léčení, regenerace a uzdravování našeho těla. Spánek je téma, kterému jsem zasvětil poslední 3 roky svého života a můžu říct, že je to ten nejdůležitější, ale zároveň nejpodceňovanější pilíř.
Jak poznat, že máte kvalitní spánek? Tělo se probudí samo bez budíku, už od první minuty po probuzení se cítíte plní energie a se skvělou náladou a motivací do nového dne jako superhrdina.
Spousta klientů mi píše děkovné emaily, že jakmile zlepšily spánek díky mých rad, cítí se přes den (bez nadsázky) jako na drogách.
Tuhle energie a dobrou náladu si pak tělo drží po celý den a jakmile ulehnete do postele, tak usínáte do 15 minut.
Kvalitní spánek není jenom o délce, je taky o pravidelnosti a o tom, co děláte večer a co děláte ráno.
11 největších narušitelů spánku:
Americká kardiologická organizace (America Heart Association, AHA) udává, že každý zdravý člověk potřebuje nejméně 150 minut mírné námahy nebo 65 minut dynamického cvičení týdně.
To může být cca 30 minut mírné námahy 5x týdně. Fyzická aktivita, resp. cvičení podléhá stejnému cirkadiánnímu zákonu jako jídlo, což znamená, že se musí umět načasovat, aby neškodila, ale prospívala vašemu tělu, což se stejně jako jak načasovat jídlo a jak mít ten nejkvalitnější spánek na planetě Zemi další učím v online kurzu Život podle biorytmů za 30 dní.
Takové cvičení potom:
Potřeba socializace patří už od pradávna do našich základních lidských potřeb. Už i lidé v pravěku se každý týden scházeli, aby si vyprávěli historky nebo zatančili u ohně.
My jako lidé jsme prostě neoddiskutovatelně společenští tvorové a dneska dokonce existují studie a špičkoví světoví lékaři tvrdí, že abychom byli zdraví, tak potřebujeme sociální interakce a mít dobré společenské vztahy.
Dokonce některé studie udávají, že být dlouhodobě sám má stejný dopad na vaše zdraví jako vykouření 15 cigaret denně.
Jde tam hlavně o to, že některé neurotransmitery si naše tělo prostě nevytvoří, když jsme sami – hlavně teda oxytocin. Ten se vyplavuje hlavně při sexu. V menší míře potom při obejmutí.
Pokud jsme dlouhodobě sami, tak naše tělo si evolučně myslí, že jsme byli vyloučení ze skupiny, což v minulosti pro nás znamenalo smrt. Dnes už to samozřejmě smrt neznamená, ale některé evoluční mechanismy jsou v nás natolik zakořeněné, že i když si logicky můžeme něco vysvětlovat, tak naše tělo prostě neošidíme.
Pokud máme v rovnováze všechny tyhle pilíře, můžeme se těšit dobrému zdraví a automaticky se pak vytvoří ten nejdůležitější – náš mindset, tady to jak máme nastavenou hlavu. Postupně začneme jinak smýšlet o zdraví, o svém těle, o své sebehodnotě, začneme si sebe více vážit a dávat si pozor, co škodí a co dělá dobře našemu tělu.
Všechny tyto pilíře podléhají cirkadiánnímu rytmu těla, které je reguluje. Všechny naše aktivity bychom mu tedy měli podřídit a věnovat velkou pozornost tomu, abychom si cirkadiánní rytmus co nejméně narušovali a žili co nejvíce v souladu s ním.
Každý člověk má trošku jiný svůj cirkadiánní rytmus neboli své bio-hodiny, které je potřeba respektovat. Je potřeba respektovat váš čas vstávání a chození spát, stejně jako pití kávy či alkoholu. Jaký jste chrotnotyp zjistěte zde uděláním si rychlého kvízu.