6 důvodů proč máš přes den málo energie (a jak na ně vyzrát)

Nechuť nic dělat, nuda, frustrace, nulová motivace? Znám. Taky jsem se tak cítil. Postupem času, co pracuju s lidma jsem přišel na opakující se věci, díky kterým si lidé zbytečně ubírají ze svojí energie. Bez okecávání a zbytečné omáčky jsem to rovnou vypsal v bodech:

 • 1. Málo kvalitní spánek

Nekvalitní spánek pro mě znamená hned několik věcí. Pokud se ráno neprobouzíš bez budíku, plný energie, motivace, s dobrou náladou, vzrušením ze života a s chutí něco dělat, pravděpodobně děláš některou z těchto věcí:

 • Jíš těsně před spaním nebo pozdě v noci
 • Vstáváš každý den v jiný čas
 • Těsně před spaním se díváš do mobilu nebo usínáš v místnosti, kde je hodně světla
 • V pozdním odpoledne nebo večer konzumuješ kofein (káva, hořká čokoláda nebo jiné potraviny obsahující kofein)
 • Máš doma přes noc zapnutou Wi-Fi a spíš s mobilem u hlavy
 • Celou noc máš zavřené okno (přiotrávení CO2)
 • 2. Skrytý nepřítel - potravinová intolerance

Cítíš často únavu po jídle? Čti. Pokud se ve tvém jídelníčku často objevuje určitá potravina tělo si na ní vytvoří tzv. intoleranci.

Potravinová intolerance je poměrně nová diagnóza, o které nemá spoustu lidí žádné tušení. Na rozdíl od alergie se můžou příznaky intoleranční potraviny projevit v řádu několika hodin až dnů, proto není tak jednoduché ji identifikovat.

U někoho může mít mírné příznaky u někoho horší. Nejčastější je právě únava, bolest hlavy, akné, hlasité zvuky v žaludku po jídle nebo nevolnost. Nejčastější je u nás intolerance na laktózu, lepek nebo vejce.

Intolerance může vzniknout úplně na jakoukoliv potravinu od borůvek, přes pivo a víno až po ořechy. Nejlepší je vypozorovat jakou potravinu jíte často a úmyslně ji vynechat z jídelníčku a sledovat jak se bez ní cítíte a po týdnu ji zase zkusit. Pravděpodobně když čtete tyto řádky a máte problémy s únavou, tak už vás určité potraviny napadají.

 • 3. Málo bílkovin ve stravě

My Češi jsme známí tím, že obecně máme málo bílkovin v našem jídelníčku a nadbytek sacharidů (a málo vlákniny). Pokud budeme mít málo bílkovin ve stravě, respektive nedostatek esenciálních aminokyselin, nemůžou správně fungovat naše hormony, energie ale ani naše detoxikace, která je pro energii důležitá.

Paradox je, že pokud jich budeme mít nedostatek, tak se můžeme dostat do podvýživy, ikdyž máme dostatek kalorií. Často tímhle trpí lidi, kteří říkají, že jí fakt hodně, ale přesto nemůžou přibrat. Možná jí hodně kalorií a sacharidů, ale nedostatek bílkovin.

Často i lidé, kteří jsou obézní jí málo bílkovin a jejich tělo díky tomu nemůže fungovat správně. Bílkoviny jsou taky důležité pro pro správné vyplavování našich neurotransmiterů v mozku, které jsou zodpovědné za dobrou náladu, energii a motivaci.

Bílkoviny tedy nejsou jenom pro sportující lidi, ale jsou naprosto esenciální pro naše tělo. Snažte se proto mít v každém jídle zástup kvalitních bílkovin, tím eliminujete sladké snídaně/obědy/večeře jako například ovesné kaše, palačinky nebo koblihy s Nutellou.

 • 4. Málo světla přes den a hodně světla večer

Žijeme v době krabicové, všechno je naopak, než byli zvyklí naši předci. Vstaneme v krabici, v krabici se dopravíme do další krabice, kde strávíme 8 hodin. Po 8 hodinách se přesuneme do další krabice, kde jdeme spát. A celé znova.

Trávíme málo času venku na denním světle a Slunci, jako jsme byli kdysi zvyklí. V našem oku (ale i na kůži) jsou receptory, které reagují na to, jaké je právě teď osvětlení a podle toho vysílají do mozku signály, jestli je den nebo noc a podle toho řídí naši energii.

V místnosti, kde se tráví nejvíce času (škola, kancelář, práce) nikdy nebude takové osvětlení jako venku na denním světle. V místnosti, kde trávíme přes den je maximálně pár tisíc luxů (1000-2000), kdežto na denním světle jsou to až desetitisíce a to i v případě, že je pod mrakem.

Proto většina lidí, kteří jsou přes den unavení si jejich tělo si myslí, že je večer. Potom přijdou domů a rozsvítí všechny spotřebiče, televize, telefony, ledky a najednou do těla začnou přicházet zmatené signály, že je den. Není se pak čemu divit, že lidé mají chronické problémy se spánkem a rozhozené přirozené biorymy.

Je proto ideální dělat si takové „energetické světelné pauzy“, kdy se jdete projít na pár minut ven. Průběžně tak budete tělu dávat signály, že je den a nebudete mít takové propady energie, ale naopak. Večer (po západu Slunce) naopak se světlem šetřit.

 • 5. Málo pohybu nebo sexu

Byli jsme stvořeni pro pohyb. Pokud už vaše práce nedovoluje pravidelně se hýbat, dovolte si alespoň po práci na minimálně 30 minut zacvičit si, projít se nebo se protáhnout.

Rozproudí se váš lymfatický systém, vyplaví se endorfiny a dopamin (hormon štěstí a odměny) a budete se cítit nejenom v ten daný moment dobře, ale dokonce i na druhý den.

Když se nebudete pravidelně hýbat, nebude proudit ani vaše životní energie tak, jak má. Je to základní způsob jak udržovat permanentně vaši energii na vysokých otáčkách.

S pohybem je spojený i sex. Sexuální energie je jedna z esenciálních energií pro náš život. Pokud bude zastavena nebo potlačena, váš systém/tělo začne pomalu chátrat a umírat.

Sex, ale třeba i silné objetí nám vyplavuje hormon oxytocin (taky hormon lásky a důvěry) je extrémně důležitý pro náš well-being, dobrou náladu, radost ze života a zdraví.

 • 6. Špatně nastavené první jídlo dne/snídaně
Tohle je jeden z nejčastějších důvodů, s kterým se setkávám. Ať už snídáte nebo ne – vsadím se, že si dáváte nějaké “první jídlo dne”. Tohle první jídlo zásadně ovlivňuje nejen to:
 • Jak se budete cítit
 • Kolik budete mít během dne energie
 • Jak budou fungovat vaše hormony
Ale hlavně:
 • Jaké budou vaše další “jídelní rozhodnutí” během dne. To znamená po jakém jídlu sáhnete spíše.
Ukazuje se, že pokud první jídlo dne jsou průmyslově zpracované výrobky, tak daleko spíše budete mít chuť na další nezdravé, průmyslově zpracované potraviny během dne.
Určitě to znáte, dáte si na snídani donut, a pak celý den jíte neovladatelně sladké. Díky špatně nastavenému prvnímu jídlu dne se člověk dostává do začarovaného kruhu a kila jdou nahoru a zdraví dolů.
Pokud chcete umět nastavit si první jídlo dne a vědět co by mělo být ideální první jídlo dne zrovna pro vás, koukněte na mini-kurz zdarma „Jak správně snídat“, díky kterému se budete po celý den cítit tak energicky, že už žádné stimulanty jako kávu nikdy nebudete potřebovat.
Převezměte moc nad svým tělem do vlastních rukou!
Profesionální osobní trenér, autor online-kurzů a online-tréninků o zdraví, stravě a biorytmech těla. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.