Spánek je neodmyslitelnou součástí našich životů. Prospíme průměrně 1/3 života. (Někdo více někdo méně). Dříve ale než se podíváme na to proč vůbec spíme, si pojďme říct něco málo o spánku.
Celý spánkový ciklus se za noc několikrát opakuje, obvykle 4x – 5x.
Na tuhle otázku existuje hned několik teorií. Někteří tvrdí, že naše duše cestuje v jiném časoprostoru. Někteří zase, že to co si myslíme, že je realita je sen a to co je pro nás nyní sen je skutečně život. Na jednom se ale shodnou všichni, spánek prostě ke zdravému životu potřebujeme.
Udává se, že ideální doba spánku je mezi 7-8 hodinami, přičemž 9 hodin je už moc a případné „přespání“ může být spíše kontraproduktivní. Takže ne, nedá se říct, že by se dal „dospat“ pracovní týden o víkendu, jelikož si takto zbytečně nabouráme naše biologické hodiny a jsme následně ještě více unavení.
O snech se toho moc neví a taky existuje spousty teorií proč jsou tu a proč se nám zdají. Na čem se ale vědci a lidé zkoumající lidské sny dohodli je to, že tady nejsou náhodou. Mají vyplavit nadbytečnou a nahromaděnou energii za celý den, proto se nám například zdají noční můry. Dá se teda říct, že kdyby se nám občas nezdály noční můry, skončili bychom na psychiatrii.
Sen je stav, kdy podvědomí vyplavuje zapomenuté vzpomínky, nadbytečné a nahromaděné pocity, nevyřčené slova a potlačené touhy.
Už od pradávna lidé chodili za terapeutami a bylo normální, že pokud měli nějaký sen, zašli si ho vyložit a problém byl vyřešen. Řešili se tak jak zdravotní problémy, tak ty duševní. Znamená to, že pokud se nám opakuje neustále jeden sen dokola, měli bychom si zajít vyložit sny nebo hledat, co znamenají ve snáři?
Nikoliv. Jeden sen může mít pro dva lidi úplně jiný význam. Je potřeba si tedy sednout a analyzovat, proč se mi daný sen zdá a zda má souvislost s mým životem. Jsem přesvědčený, že v každém případě je člověk kompetentní a schopný k tomu být sám sobě terapeutem. Opakující sny však mají vždy souvislost s našimi životy.
Je to něco, co se nám naše podvědomí snaží říct skrze sny, jelikož při bdělém stavu je „zapnut“ náš rozum a podvědomí tak nemá možnost nám sdělit všechny informace.
Existují dva typy lidí. Jedni jsou ti, kteří si pamatují každý jeden sen, klidně i 2 roky dozadu. Druzí jsou ti, kteří říkají, že žádné sny nemají. Takoví lidé si ale je pouze nepamatují.
Řešení je proto vždy po probuzení napsat co nejvíce informací a detailů o snech, protože se udává, že sny si pamatujeme vždy jen 5 minut po probuzení, po 10 minutách už se stává, že ani nevíme, že se nám něco zdálo. Pro podporu snění se dá využít například Kozlík lékařský nebo L-Theanin před spaním (vyskytuje se přirozeně v zeleném čaji).
Pokud nemáme kvalitní spánek tak nejenom, že se nám nemůžou zdát sny, nemůžeme ani pořádně fungovat přes den a všechny tělesné funkce jsou utlumeny, od těch kognitivních, přes hormony, slabou regeneraci svalů a kloubů, imunitní systém, energii, snížení testosteronu, příbytek na váze (vlčí hlad z nedostatku spánku a rozházení hormonů) až po trávení.
Proto je důležité dodržovat určitou „spánkovou hygienu“.