Jídlo tvoří pouze 1/6 z celé výživy! Co tvoří dalších klíčových 5/6 složek vaší výživy?

Spousta lidí zajímající se o fitness a zdravý životní styl se zabývá pouze jedním z šesti základních faktorů naší výživy a potom se diví proč jim nejde přeměnit postava, jsou nemocní, nemají energii a „zdravý životní styl“ jim nefunguje.

Jak už je vám asi jasné tak 1/6 k úspěchu nestačí. Je pěkné zajímat se o stravu, studovat jí, jíst zdravě, vážit si a měřit jídlo, chodit se měřit na InBody, vařit podle zdravých receptů atd.. Je to ale pouze jedna část z celého Koláče výživy.

Co je můj koncept Koláč výživy, který učím své klienty se podíváme v dnešním článku. Jak už je z názvu jasné, tak jde o celek, který zahrnuje komplet celou naši výživu, kde není jen strava.

Je to všechno, co naše tělo přijímá, ať už skrze dutinu ústní, kůži nebo oči.

1. Světlo

Zaznamenává nejdůležitější smyslový orgán lidského těla: Oko, dále pak kůže, působí na úrovni mozku, hormonů, neurotransmiterů, vlastně úplně celého tělo, až na úrovni buněk.

Světlo je ten nejpodceňovanější a zároveň nejdůležitější zdroj naší výživy, protože ovlivňuje náš cirkadiánní rytmus. Ten vzniknul už v počátku vzniku naší planety Země u všech mikroorganismů a prvních eukaryotických buněk.

Naše Země se otáčí kolem své osy a pravidelně vždy jednu část ukazuje Slunci – den, a druhou část odvrací – noc, už milirardy let.

Tím pádem první mikroorganismy na naší planetě byly vystaveny těmto střídajícím světelným podmínkám.

Byla to pro ně jedinná neměnná jistota, na kterou se mohly spolehnout a díky tomu uzpůsobily svůj životní styl a všechny svoje tělesné pochody se ním začaly řídit.

Cirkadiánní rytmus už je tady přes 2,3 miliardy let a mají ho všechny organismy od rostlin, přes živočichy až po lidi. Tento pravidelný cyklus střídaní dne a noci je tady s námi už od počátku samotné evoluce.

Roku 1879 se vynalezla žárovka a začala tento přirozený cyklus dne a noci, který je závislý na všech pochodech v těle, od řízení energie v těle, hormony, ničení volných radikálů, potlačování růstu nádorů, ochrany mitochondrií, boj s infekcemi, posilování imunitního systému, spalování tuků, reprodukční zdraví a mnoho dalších se narušil.

Uměle se prodlužoval den žárovkou a tělo bylo extrémně zmatené, protože tento zdroj světla nemohlo znát. Tak začal produkovat hormony a pochody v těle, jako by byl den, když byla noc.

Tím se začala snižovat produkce našeho nejsilnějšího antioxidantu v těle – melatoninu, který je zodpovědný za naše zdraví.

To je taky důvodem proč v moderní civilizaci roste počet civilizačních onemocnění raketovým tempem. Satchin Panda, průkopník cirkadiánního rytmu říká: ,,Jsem přesvědčen, že většina nemocí v naší moderní civilizaci stojí za narušeným cirkadiánním rytmem.“

Správně bychom měli mít ráno a přes den přirozeně hodně světla a v noci co nejméně.

Bohužel je to často v dnešní době přesně naopak, kdy lidé jsou zavření v místnostech přes den, kde je pouze zanedbatelné množství luxů, oproti venkovního světlo (a to když je pod mrakem).

Pak přijdou domů z práce a rozsvítí si všechny ledky, mobily, televize, které už v tuto dobu mají být vypnuté, nebo mít správnou vlnovou délkou (barvu), která nenarušuje vyplavení melatoninu a narušení cirkadiánního rytmu.

Jak doma správně svítit a jak se chránit před přílišným modrým světlem večer se učíme detailně v kurzu Život podle biorytmů za 30 dní.

2. Voda

Další část skládačky je voda a všechny tekutiny, které konzumujeme. Pravdou je, že není voda jako voda.

Stejnou pozornost jako věnujete svoji stravě, byste měli věnovat i kvalitě tekutin které pijete. Základní věc, při optimalizaci zdraví a energie je kvalita vody.

O naší vodě v čr se sice říká, že je dobrá, ale dobrá voda nestačí. Lidé, kteří argumentují, že naše voda je „dobrá“ často mluví o standartech, které pitná voda musí splňovat. Ředitel Ústavu pro hydrodynamiku Akademi věd ČR tam prohlásil: „Dnešní úpravy vody jsou v podstatě chemické závody.“

Hovoří často o problematice sinic, pesticidů, mikroplastů, chlóru a dalších látek, které se objevují v naší pitné vodě a nedá se jich v čističkách zcela zbavit.

Nehledě na to, že často nevíte jaký je stav vaše potrubí v domě nebo paneláku.


K tomu, abychom dosáhli potřebné kvality vody můžeme použít třeba filtrační konvice nebo kohoutkový filtr na vodu.

Filtrací se zbavíte pesticidů, sinic, hormonů, mikroplastů a hlavně chlóru a fluoru, které vytlačují jód z molekuly hormonů štítné žlázy, čímž pak způsobují nedostatek thyroidních hormonů, které jsou nezbytné pro správný chod metabolismu a spalování tuků (může být skrytý problém pokud vám dlouhodobě nejde přeměnit postava).


Dále se pak zamyslete, co všechno pijete. O sladkých nápojích, kde jsou desítky věci ve složení, které ani nevíte co znamenají se tady teď bavit nebudu. Chtěl bych se bavit hlavně o čaji a kávě. Bohužel to, co se u nás bězně nazývá jako čaj, nemá s čajem a jeho benefitech na zdraví nic společného.

Jsou to nějaké zbytky něčeho, co možná kdysi čajem bylo. Je to jenom nějaká směs navoňaná různýmí aromaty. Skutečný čaj koupíte pouze v čajovnách a specalizovaných čajových prodejnách. Proto bych nikde jinde ani čaje nedoporučoval kupovat.


Co se týče kávy….Nekvalitní káva je často zasažena plísněmi a mykotoxiny, takže doporučuju vybírat organickou zrnkovou kávu bez pesticidů, nejlépe z vysoké nadmořské výšky.

Takovou kávu často najdete v takových těch hipsterských bistrech, kde se rádi pochlubí výběrovou kávou.
Dále si vzpoměňte, co všechno pijete během dne a zaměřte se především na kvalitu.

Jak jsem říkal, filtr na kohoutek na naprostý základ pro zdraví, eliminujete tím všechny nejnebezpečnější látky z vody. Já kupuju například z Brainmarketu, kde se jen mění cca každé 3 měsíce filtrační vložky.

Každé ráno si napustím do 3l skleněné láhve, kde mám ještě šungit a nechám 24 hodin odstát. Mám tak přichystanou vodu vždy na další den.

3. Kyslík a dech

Další část naší výživy je vzduch, kterým se obklopujeme. Tady patří mimo jiné i správný dechový vzorec. Správné dýchání je VŽDY nosem, ne ústy.

Snažte se přes den dýchat co nejvíce pouze nosem, abyste příliš neaktivovali váš sympatický (ano vážně se tak nazývá) nervový systém.

Který byť se jmenuje sympaticky, tak se v něm nechceme nacházet většinu dne. Je to větev našeho autonomního systému, která je zodpovědná za okamžité reakce organismu na hrozící nebezpečí.

Pokud dýcháte přes den často ústy, tak tělo nevědomky silně stresujete a dáváte mu poplašné signály. Tělo se tak připravuje na boj, ustrnutí nebo útěk a vy se udržujete ve stresové reakci a ničíte své tělo.

Napínají se svaly, zrychluje srdeční frekvence, stoupá krevní tlak, rozšiřují se zorničky, zvyšuje se sekrece potu, bledne kůže, mobilizují se bílé krvinky, rozšiřují se cévy svalů, zvyšuje se množství histaminu v těle a zpomaluje se trávení.

Naopak správným dýcháním nosem se aktivuje parasypatický nervový systém učíte se správnému dechovému vzorci. Tato část autonomního nervového sytém spouští imunitní funkce, trávení, budování a opravy tkání a relaxaci.

Podporuje proces trávení a zajišťuje tělu pocit klidu a bezpečí. Taky byste měli dýchat do bránice a ne do plic a to hluboce a ne mělce. Zdravé dýchání není jen o tom „nějak dýchat“.

Pokud okysličujeme tělo a dýcháme správně, tak daleko lépe pak funguje mozek a všechny pochody v lidském těle. Mozek a vlastně ani celé tělo nemůže fungovat bez kyslíku. Funkce a zdraví mozku je přímo závislá na kyslíku.

Ideální je hned z rána jít ven na vzduch nebo k oknu a hluboce se několikrát nadechnout nosem a klidně na konci zatajit dech a zatlačit mírně do hlavy, ať se zvýší nitrolební tlak a kyslík se hned z rána dostane správně do mozku.

Časté zývání může značit nedostatečné množství kyslíku v mozku a těle.

4. Kontakt se zemí

Naše tělo funguje na elektrochemické bázi. Energie se v nás vyrábí z elektronů, čemuž pomáhají protony. Protony do sebe dostáváme různými způsoby, ať už stravou, z vody, Slunce…, ale taky skrze pokožku při kontaktu se zemským povrchem.

Pokud je naše tělo v kontaktu se zemským povrchem (tráva, moře, stromy..), tak probíhá přenost volných elektronů s negativním nábojem do těla, které následně negují volné radikály v těle.

Naše orgány (pokud jsme zdraví) fungují na frekvenci záporného potenciálu někde mezi 70 až 100 milivoltů, kdy probíhá absorpce živin a vylučování toxinů normálně.

U nezdravého člověka to může být klidně v rozmezí nízkých desítkách milivoltů. Takové orgány pak přijímají velmi málo živin a vylučují málo toxinů.

To jsou často lidé, žijící ve městech, nosící vysokou podrážku, mají málo kontaktu s přírodou a jsou od ni odpojeni.

Pokud se budeme pravidelně uzemňovati/být v kontaktu s přírodou a Zemí, tak naše orgány a všechny tělesné pochody můžou fungovat správně.

To pak snižuje tělesnou zánětlivost, zlepšuje regeneraci organismu, vyvažuje nezdravý životní styl nebo třeba extrémně zlepšuje kocovinu.

Určitě jste to zažili. Byli jste na dovolené někde na jihu, u moře, kde jste nejedli zrovna kvalitní stravu, moc jste toho nenaspali a celkově jste tak úplně „nedodržovali pravidla“ zdravého životního stylu.

Ale protože jste se pravidelně koupali v moři, trávili jste většinu času na boso a vystavovali se Slunci, tak to nemělo na vaši energii, zdraví a postavu až takový vliv.

Grounding společně se Sluncem je extrémně silný kompenzátor nezdravého životního stylu.

Kontakt se Zemí je velmi důležitou součástí naší výživy.

5. Moderní stresory

Tady může patřit elektromagnetické záření, kosmetika, kterou dáváme na kůži, drogerie, kterou používáme doma nebo třeba používání plastů.

Kdysi bylo téma elektromagnetického záření pouze téma bláznivých ezoteriků a konspiračních teoretiků. Dneska už se ví i ve vědecké komunitě, jak moc působí na naše tělo, mozek a narušuje strukturu spánku třeba taková Wi-Fi.

Žijeme v době, kdy jsme (ať už to chceme nebo ne) vystavování obrovským množstvím moderních stresorů, ať už to jsou třeba ty elektromagnetické záření, nebo hormonální disruptory, OVZDUŠÍ, VÝPARŮ Z TOVÁREN, AUT atd.

Teď není mojim cílem říkat vám, jak dokážou tyto chemické disruptory rozházet naše hormony, pomoct při vzniku různých nádorových onemocnění atd. Mojim cílem je ukázat, jak je můžete (do určité miry) omezit a ušetřit tak svému zdraví.


Zásada č. 1 – Co používáte každý den?

Jakou kosmetiku používáte každý den?
Pijete vodu z kohoutku? Víte čím si čistíte zuby? Četli jste si někdy složení pracího gelu, sprchového gelu nebo zubní pasty?

Pravděpodobně ne, protože ty názvy jsou pro většinu lidí nic neříkající. Nejjednodušší způsob, jak dostat do těla něco škodlívého je skrze dutinu ústní – tedy skrze zubní pasu.

Proto všem doporučuju postupně nakupovat přírodní kosmetiku. O tolik dražší zase není a skutečně hodně ulevíte svému tělu.


Nemusíte najednou, stačí postupně. Začněte u toho, co používáte nejčastěji, např. u zubní pasy. Pak přejděte přes deodoranty, sprchové gely až po prací gely a domácí prostředky.

Na internetu najdete spousty obchodů a eshopů s přirodní kosmetikou. Není nic jednoduššího jak ulevit svému tělu.


Zásada č.2 omezte další toxiny

Vyřaďte ze svého života co nejvíce plastů, konzerv a dalších věcí, které produkují chemikálie, které jdou přímo do vašeho těla.

Dávejte pozor na to, co dáváte do a na své tělo. Plastové sáčky nahraďte papírovími, plastové krabičky nerezovými.


V dnešní době plastové jsou plasty opravdu na každém rohu. Rozhodně si nikdy neohřívejte jídlo v plastu, protože se z něj uvolňuje Bisfenol A a další látky, které nejenom narušují nás endokrynní system, ale podle studií můžou podporovat rakovinné bujení.


Proto nikdy nekonzumujte nic, co je v kontaktu s teplým plastem a je jedno jestli jde o plastový kelímek z automatu na kávu nebo plastová krabička v mikrovlnce. 


Když už kupujete v obchodech plastové výrobky, tak byste měli vědět, co znamená to číselné označení. Jelikož se jim dnes už nemůžeme na 100% vyhnout, u tohoto typu výživy je vždy důležitá eliminace a zvyšování naší odolnosti vůči nim.

6. Jídlo a doplňky stravy

Pak přicházejí na řadu samozřejmě i jídlo a doplňky stravy. Tady není důležité jenom CO jíme, v jakém MNOŽSTVÍ to jíme, v jaké KVALITĚ to jíme, ale hlavně KDY to jíme, což je to nejvíce opomíjené a zároveň to nejdůležitější v kontextu jídla.

Protože jídlo nejvíce ovlivňuje náš cirkadiánní rytmus, tedy řídící rytmus bdění a spánku, což je to nejdůležitější pro naše zdraví, energii, hormony a dlouhověkost.

Až v momentě, kdy pochopíme těchto základních 6 složek naší výživy a budeme je aktivně v praxi využívat, tak můžeme říct, že je naše tělo vyživené.

Koláč Výživy

Pokud se o výživu budete zajímat pouze v kontextu jídla a budete ji upřednostňovat na úkor dalších 5 základních složek výživy, vaše tělo nemůže fungovat optimálně a bude ztrádat.

Noopak, pokud budete plně vyživovat vaše tělo správně, eliminovat ty škodlivé stresory přijímat pozitivní vstupy, vaše tělo může fungovat správně a vy můžete pocítit to blaho, energii, skvělou náladu, silnou odolnost organismu a žít život naplno.

Celý tento Koláč Výživy spadá pod váš tzv chronotyp?. Na každého platí něco trošku jiného. A přesně proto jsem vytvořil bio-časový dotazník, který si můžete udělat zdarma tady a zjistit o sobě více.

Profesionální osobní trenér, autor online-kurzů a online-tréninků o zdraví, stravě a biorytmech těla. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.