Kratom – legální droga nebo nelegální lék?

Od nahrání našeho podcastu o Kratomu už uběhla nějaká doba. Od té doby se Kratom zase dostal do povědomí více lidí a celkem dost se u nás v česku zpopularizoval.

Pořád se ale setkávám s lidmi, kteří Kratom neznají a obrací se na mě z dotazy, co to vlastně je. Jestli to je nějaká droga nebo co.

Disclamer: Tento tex je napsaný čistě na základě vlastní zkušenosti a proto ho nelze brát jako lékařské doporučení nebo doporučení toho, co by kdo měl dělat.

Co to je Kratom?

Je to v podstatě vysušená a nadrcená rostlina, která roste hlavně v jihovýchodní Asii, kde je už staletí – podle odrůd užívána buď pro stimulaci na práci, uvolnění nebo třeba pro relaxaci a zábavu s přáteli jako náhrada toxických drog.

U nás v republice se může Kratom prodávat pouze za sběratelským účelem, proto, pokud někdo zvažuje užití Kratomu, je potřeba o to více dbát na kvalitu. Prodejci tím pádem nejsou zodpovědní za případné kontraindikace/problémy spojené s konzumací.

Vždycky proto vyhledávejte prodejce, kteří jsou schopni zaručit kvalitu, čistotu a čerstvost.

Kratom má v sobě přes 40 alkaloidů, které jsou právě zodpovědné za jejich působení na opiátové receptory v mozku a které mají dokonce i efekt na stimulaci imunity.

Moje zkušenost

Poprvé, když jsem vyzkoušel Kratom, tak jsem se cítil super, chtělo se mi pořád mluvit a bylo to fajn. Po druhé, když jsem si dal jako začátečník celkem vysokou dávku (asi 10g za hodinu), tak jsem zažil muka v podobě těžké nevolnosti a zvracení.

Kratom jsem pak asi rok neměl a nechtěl vidět. Když jsem se k němu po roce zase dostal, řekl jsem, že mu dám ještě šanci a začal jsem na extrémně malé dávce, počkal jsem půl hodiny a cítil jsem se super.

Pro ty, co to neznají bych to přirovnal k takovému příjemnému tlaku do hlavy (asi jako když si dáte první 1-2 sklenky vína) a chuť se bavit nebo ponořit se do nějaké činnosti, protože Kratom zvyšuje serotonin a dopamin.

Postupem času jsem přišel na to, že je to o tom najít si svoji dávku a u ní zůstat, nezvyšovat dávky a nedávat ho každý den. To jsou asi nejdůležitější rady ohledně užívání Kratomu.

Někomu může pomoct, někomu ublížit. Někdo Kratom necítí vůbec někdo ho miluje a nedá na něj dopustit. Obecně se ale dá říct, že čím jste zdravější, tím máte citlivější receptory a cítíte daleko více věcí (a to nejenom Kratom, ale i suplementy aj.)

Pokud se Kratom rozhodnete vyzkoušet, doporučuju tohle:

  • Najděte si Kratom s ověřenou kvalitou, který je testován na pesticidy a těžké kovy.
  • Neužívejte Kratom méně než 5 hodin před spaním. Může narušovat kvalitu spánku.
  • Nekonzumujte spolu s kávou, jinými stimulanty, drogy nebo léky – může zatěžovat játra a ledviny.
  • Začněte s půl lžičky nebo 1g, počkejte 30 minut a teprve pokud nic neucítíte, přidejte další půl lžičky a pak už nepřidávejte.
  • Užívejte jenom, pokud to tak doopravdy cítíte, nikdy ne proto, že vám někdo říká, že to je fajn.

Kratom podle odrůdy

U Kratomu vždycky záleží na dávce, odrůdě a barvě. Obecně se dá říct, že malá dávka = stimulace, hovornost. Větší dávka = spíše sedativní a tlumivá. Účinky jednotlivých odrůd se nedají úplně zobecňovat, protože jak jsem psal, každý na něj reaguje jinak. I přesto se ale obecně píše, že:

  1. Zelený Kratom– dobrá nálada, hovornost
  2. Bílý Kratom – energie, kreativita
  3. Červený Kratom – relaxace, tlumí bolest
  4. Zlatý Kratom – hovornost, mírná euforie

Pro tip: Pokud chcete užívání Kratomu posunout na další úroveň, přidejte citrónovou šťávu. Citrón zvýší využitelnost a aktivuje alkaloidy obsažené v Kratomu. Díky tomu můžete potom užívat menší dávky se stejným účinkem.

Shrnutí

U každé látky/drogy je potřeba zvážit svůj aktuální stav a rozpoložení. Vždycky je potřeba se ptát svého těla, jestli tuhle látku chci do těla dostat. Není důvod to dělat na sílu. Věřím tomu, že každá látka si svého uživatele zavolá, pokud ji vaše tělo bude potřebovat.

I přesto, že o Kratomu zatím není moc studií, ukazuje se, že má potenciál ať už při odvykání na opiátech, tlumení bolesti, stimulaci imunity nebo zvyšování pracovní výkonnosti.

Pokud teda slyšíte volání Kratomu a cítíte to tak, můžete jej zkusit. Nikdy ale nic neužívejte proto, že vám to někdo řekl. Vždycky musíte být v souladu se svým rozhodnutím vy sami a dělat to proto, že chcete vy.

PS: Pokud chcete vyzkoušet kvalitní Kratom, doporučuju mého kamaráda Adama na stránkách Natura Life.

PS2: Ještě pár dní můžete shlédnout mini-trénink o efektivních snídaních ZDARMA tady.

Profesionální osobní trenér, autor online-kurzů a online-tréninků o zdraví, stravě a biorytmech těla. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.