Sebeláska – cesta ke zdraví

Všude slyšíme, že bychom se měli mít rádi, milovat se, ale nikdo už nevysvětlí proč. Zní to už trochu jako takové klišé. Ve všech motivačních a duchovních citátech to vidíme, ale málokdo to rozvede a vysvětlí do hloubky proč je sebeláska tak důležitá, proto to málokdo pochopí a není se čemu divit, že si nikdo z takové rady nic nevezme.

Sebeláska je často mylně chápána jako sobectví, egoismus nebo namyšlenost a to je jedna z příčin proč se lidi nemají rádi a mají nízké sebevědomí.

Podvědomé vzorce

Začíná to už v mládí, kdy je třeba někdo více při těle, má velký nos nebo je třeba jiné rasy a lidi se mu za to smějí. To má za následek to, že když se někdo začne třeba bavit ve společnosti o nose, tak on okamžitě zrudne a začne se stydět a potom si to přenese i do toho dospělého života a trápí se tím.

Potom je automaticky pro ně těžší vystupovat před lidmi nebo najít si partnera, natož si plnit nějaké sny a cíle, protože se nemají rádi a nevěří si. Kdyby se měl každý rád a věřil si, tak by si každý začal plnit svoje cíle, sny, byl by sebevědomý a to by se společnosti nelíbilo. Proto je tak propagováno násilí, zlost, faleš, nenávist ve zprávách, seriálech a všude, kde se podíváme.

Je to proto, aby to v lidech vyvolalo strach a oni tak zapadli do toho „rat race“ (krysího závodu), kde si mají nejideálněji najít nějakou DOBROU práci, vzít si „hypošku“, platit daně a všechno kupovat na splátky. A potom celý život jenom makat, aby splatili všechny dluhy.

Příčiny nedostatku sebelásky

Nedostatek sebelásky a sebevědomí vede k nejrůznějším problémům, ať už zdravotních nebo těch v životě. Lidé, kteří se nemají rádi trpí například často akné nebo se přejídají, protože jim chybí naplnění v životě, takže si to kompenzují jídlem. Studie ukazují, že většina lidí trpící nádorovým onemocněním se dlouhodobě odmítají a nemají se rádi.

Nedávno jsem zahlídnul Show Jana Krause, kde byl člověk, který se celý život zajímal o zdravý životní styl, pečoval o své tělo, učil jógu a dokonce byl i nějaký poradce pro duševní pohodu nebo co. Pak z ničeho nic onemocněl ALS (Amyotrofická laterální skleróza) a nyní je na vozíku. Když se ho Kraus ptal, jaká je příčina jeho nemoci odpověděl mu, že sice pečoval  své tělo, ale zapomněl na duši.

Říkal, že si nedokázal odpouštět, lpěl na věcech a sám řekl, že tu nemoc má naprosto zaslouženě, za to jak se choval sám k sobě a že všichni, kteří trpí ALS mají jedno společné. Rozdávají se pro druhé, dělají pro ostatní první poslední, ale na sebe zapomínají.. Proto je tak důležité si odpouštět chyby a dávat sebe vždy na 1. místo. Přijmout fakt, že nejsme jenom tělo, ale i duše, která má taky nějaké potřeby a pokud ji dlouhodobě potlačujeme, tak se to dříve nebo později projeví.

Hodně lidí mají zácpy, protože v sobě potlačují nějaké emoce. Proto se říká takové to „vy… se na to“. To samé lidé, kteří mají chronický kašel – „vykašli se na něj“.. Nebo děti, které mají v raném dětství oční vady je mají podvědomě pro to, že se na něco nechtějí dívat, např. hádky rodičů. Ano takovou moc má naše podvědomí.

Když se lidé nemají rádi taky často pijí alkohol a užívají drogy nebo chodí do práce, která je nebaví, stávají se oběti šikany nebo domácího násilí. Dávají rádi o sobě a o svých problémech vědět ostatním, protože potřebují pozornost a lítost.

Jak se začít mít rád?

Dobrá zpráva ale je, že se na tom dá pracovat. Třeba jenom můžete vyměnit slovo musím za slovo chci, protože ve slově musím je negativní energie a nikdo ho tak nějak nemá moc rád a přesto ho lidi často používají. Za to ve slově chci je energie motivační a pocit, že to dělám, protože to dělat chci a ne protože musím.  Takže například místo musím jíst zdravě, nebo musím jít cvičit použít slovo chci cvičit. To je první krok.

Poznávejte se, poznávejte co vám dělá dobře, jezte jídlo, po kterém se cítíte dobře, bavte se s kamarády, se kterými se cítíte dobře a ne vyšťaveně a bez energie, protože si u kávy 2 hodiny stěžovali na svůj život. Obklopte se lidmi, kteří jsou pozitivní a přináší vám nějakou hodnotu do života, protože takoví potom budete i vy.

S kým trávíte nejvíce času?

Jsme průměrem 5 lidí, s kterými trávíme nejvíce času a podvědomě přijímáme jejich názory a vzorce chování. S kým jsi takový jsi. Takže je dost pravděpodobné, že pokud se váš kamarád dívá na televizní noviny, tak se budete dívat taky.

Teď se nebavím o tom, jestli to je dobře nebo špatně. Jestli se po tom cítíte dobře, tak se na ně dívejte. Já už jsem neviděl zprávy několik let, ale pamatuju si, že pokaždé, co jsem je viděl nebo jsem jen procházel kolem televize, tak tam byly vraždy, násilí, zlost, katastrofy atd.

A pak jsem nad tím musel pořád přemýšlet a automaticky jsem si tyhle věci přitahoval a viděl i ve svém každodenním životě. Takže pokud jste člověk, který ví, jak funguje podvědomí, tak si tyhle informace vědomě nebudete pouštět do své hlavy.

 

Pozorujte se

Základ je nelpět na věcech, naučit se pracovat s emocemi a poznávat co a kdo mi dělá dobře. Takže si dávejte pozor na to, s kým trávíte nejvíce času a jaké informace do sebe dostáváte. Pokud se nelíbíte sami sobě, nemůžete se líbit ani ostatním. Pokud nemáte rádi sebe, nemůžete mít rádi nikoho jiného. „Jsem špatný“, vždycky všechno pokazím, nedaří se mi, jsem hloupý, to nedokážu, jsem starý a zničený, nesnáším se“

Takovými krásnými větami programujeme svoje podvědomí. Když si představíte podvědomí jako kapitána lodi a vědomí jako posádku, tak když dáte kapitánovi povel „Jsem idiot“ tak celá posádka a celé tělo, každá buňka v těle se bude chovat jako idiot. Určitě by se vám nelíbilo kdyby vám tohle někdo říkal, tak proč si to říkáte sami? Když se skutečně začnete mít rádi, tak už vám přestane být jedno i to, co vkládáte do úst..tedy do svého těla:)

Pokaždé když projdete kolem zrcadla, tak se pochvalte a obdivujte a uvidíte jak se změníte. Prosazujte si svoje názory, užívejte věty typu: „Jsem skvělý, chytrý, vypadám dobře, to se mi povedlo, jsem dobrý člověk“ a skutečně takovým budete.

Profesionální osobní trenér, autor online-kurzů a online-tréninků o zdraví, stravě a biorytmech těla. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.